Malatya Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Malatya ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Şevket Keskin

4276 görüntüleme

Şevket Keskin (Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı)

Doğum: 1957/Malatya

Okul: Malatya Tecde Lisesi

Meslek: MESOB Başkanı

Bulunduğu Görevler: Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi

1957 yılında Malatya’da doğdum. Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği başkanıyım. Yıllarca Malatya'ya hizmet ettim. İyi bir Malatyasporluyum. Elimden geldiği kadar mücadele eden bir insanım. İyisiyle kötüsüyle iyi bir Malatyalıyım. Lise mezunuyum. İlkokulu köyde okudum. Bizim zamanımızda ekmek parası her şeyden önceydi. 2002'de Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığına geldik. İnsanlar için güven çok önemli. İnsanlar sana güvenecek ki seni bir yerlere götürsün. Biz de yapabildiğimiz kadar her şeyi yaptık. Haksızlığa hep karşı çıktım. Ben devlete, millete hesap vereceğim.

ÇOCUKLUK HAYATI

Çocukluk yıllarında Sivas Caddesi tarafında Sinema Caddesi dediğimiz tarafta bir evimiz vardı. Şimdi yıkıldı oralar. Malatya'da bir hayli zaman Cengiz Topel'de oturduk. Şimdi Çöşnük’te oturuyorum. 18 kardeşiz, en küçük çocuk benim. Küçük olunca çok zorluk çekersin diğer yandan da küçüğe biraz daha önem verirlerdi. Küçük evin bekçisidir, her yere koşarlar. Çok çalışkan bir insanım. Çiftçilik yapardım, traktör sürerdim, taşımacılık yapardım. Yapmadığım şey kalmadı. Çocukluğum güzeldi fazla yokluk çekmedik. 18 kardeştik herkes bir şey yapardı. Şimdiki gibi herkes bir kenera çekil değildi. O zaman insanlarla beraber oturur beraber kalkardık. Bir yemek yapılırdı kaç kişi varsa hepsi beraber kaşıkla saldırırdık. Eskiden saygı sevgi her şeyden öndeydi para, pul bu kadar önemli değildi. Şimdiki gençlere baktığım zaman çok fark var. Şimdiki yobazlığın adını bence çağdaşlık koydular. Aslında yobazlık yobazlıktır şimdiki gençler de saygı yok. Eline telefonları alıyorlar ve sürekli bakıyorlar. İyi kullanırsan iyi olur kötüye kullanırsan kötü olur. Bizim zamanımızda böyle bir teknoloji yoktu ki. Mahallelerde telefon çok azdı telefona bağlanmak yıllarını alırdı. Bizim geçtiğimiz dönemde para bu kadar önemli değildi, insanlık çok önemliydi. İnsanlar varsa beraber paylaşırlardı. Şimdi insanlar biraz doyumsuz oldu öyle görüyorum.

AİLE HAYATI

Çok geniş bir ailenin çocuğuyum. Çalışmaya çok önem verdik. Taşımacılık, çiftçilik ve kayısıcılık yaptık. 30 yıldır evliyim, 2 kız 2 erkek 4 çocuğum var. Oğlanlarım ikiz. Çocuklarım biri avukat, biri iç mimar, biri bankacı birisi de sosyal güvenlikçi. 

İŞ HAYATI

1983’te rahmetli Turgut Özal’la siyasete açtım gözümü. Malatya’da siyaset yaptım genç bir ekip vardı. Özal bıraktıktan sonra siyaseti de bıraktık arkasında da AK Parti geldiği zaman AK Parti'nin kurucularında yer almadım ama ilk AK Parti'nin teşkilatı bu odada kuruldu. Sonra da Tayyip Bey’e hayran kaldık. Bugün de siyasetin dışında sivil toplum örgütlerinden her türlü üyemiz var. Malatya'da Esnaf ve Sanatkarlar Odası var, meslek odamız var. Bunun içerisinde işte şimdi bir de Türkiye Esnaf Sanatkarlar Konfederasyonu yönetim kurulundayım. Ben oturan bir başkan değilim, ben koşturan başkanım. Esnafın içerisine giren, beraber olan ve Malatya'yı yediden yetmişe tanıdığımız bir teşkilattayız. Hizmet ettikleri zaman herkesin başımın üstünde yeri var. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi olmakla beraber Türkiye'deki esnaf ve sanatkar kesiminin sorunlarını yukarı taşımak, götürmek, çözmek ve elinizden geldiği kadarını yapmak bizim görevlerimizden biri. Tayyip Bey’in güzel bir sözü var bende bunu her zaman takdirle karşıladım. Milletin iradesine kimse karşı gelemez. Demokratik bir seçimde vatandaş kimi isterse kime oyunu verirse o seçilir ve vatandaşlar bizi tercih etti.

Türkiye'nin en büyük yeri 3 milyon esnafın bağlı olduğu ve kapıların açık olduğu konfederasyon. Konfederasyonda üyeler seni bilecek tek tek tanıyacak ve sana güvenecek. Allah nasip eyledi insanlar bizi destekledi. Bu ikinci dönemdir önümüzde bir dönem daha var. İnşallah o döneme de bakacağız. İnsanlara kendini kabul ettirirsen, insanlar güvenirse, insanlara sevgiyle yaklaşırsan biraz da cesaretle Malatya'da esnafın verdiği belli destekle başarılı olma imkanın var. Yani şöyle baktığın zaman basamak basamak derler çok doğru bir şey. Basamak basamak çıkmazsan birden bire bir yere geldiğin zaman boş çalarsın.

HOBİLER

Hobi olarak bir ara mahallede basketbol, voleybol oynamayı çok severdim. Futbola pek zamanımız yoktu ama basketbolu çok severdim. Amatör şekilde uğraşırdım. İnsanlarla sohbet etmeyi severdim. Gittiğim köylerde en yaşlı kimse onunla konuşurdum. Köyde en yaşlısı kimse gider onu ziyaret ederim.  Dönemi çok merak ederdim. Bu ülke nasıl geldi nasıl gitti diye yaşlılarla konuşurdum.

HAYATA BAKIŞ AÇISI…

Rahmetli Özal'dan ben şunu öğrenmiştim. O zaman dünyada hiçbir yerde devlet adamı satın alamazsın ama Türkiye'den hemen satın alırsın derdi. Bu ülke gençlere emanet bizim gençliğimiz sizin gençliğiniz gibi bir gençlik değildi. Biz öğretmen gördüğümüzde büyük gördüğümüzde sakınırdık. Sigarayı avucunun içinde sıkardın elin yanardı kimse görmezdi.

HEDEFLERİ

Devlete, millete, bayrağa, ezana düşman olanlar karşılarında beni bulurlar. Ben buna da canımı siper ederim. Hem bayrağımız için hem vatanımız için hem ezanımız için elimden geldiği kadar bu can bu bedendeyken mücadele edeceğim. Başta PKK olmak üzere herkes ile bildiğim kadarıyla mücadele etmeye devam edeceğim. Tek amacım çocuklarıma iyi bir isim bırakmak. Fazla bir şey bırakmasam da iyi bir isim bırakıp Şevket Keskin iyi bir adamdır desinler isterim.