Malatya Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Malatya ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Ramazan Özcan

4613 görüntüleme

Ramazan ÖZCAN (Malatya Ticaret Borsası Başkanı)

Doğum: 1971/Malatya

Okul: Malatya Cengiz Topel İlköğretim Okulu, Malatya Fatih Lisesi, Malatya Şehit Kemal Özalper Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü, Fırat Üniversitesi Elektrik Bölümü

Bulunduğu Görevler: Anavatan Partisi Gençlik Kolları Başkanlığı, Anavatan Partisi Ankara Gençlik Kolları Başkan Yardımcılığı, Anavatan Partisi Malatya İl Başkanlığı, Ak Parti Battalgazi Belediyesi Meclis Üyeliği

Malatya’nın küçük bir köyünde dünyaya geldi Ramazan Özcan,

Çok küçük yaşlarda çalışmaya başladı.

Bulunduğu konuma çok çalışarak geldi.

Küçükken maçlarında mısır ve su sattığı Malatyasporu hep çok sevdi.

İşte şimdinin Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan ÖZCAN’ın hayat hikayesi... 

EĞİTİM HAYATI

1971 yılında Malatya'da doğdum. İlkokulu Malatya Cengiz Topel İlköğretim Okulunda, ortaokulu Malatya Fatih Lisesinin ortaokulunda okudum. Devamında Malatya Şehit Kemal Özalper Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümünü kazandım ve lise tahsilimi orada tamamlamış oldum. Üniversite sınavlarına girdiğim dönemde Fırat Üniversitesi Elektrik Bölümünü kazandım ve aynı yıl içerisinde girdiğim sağlık liseleri sınavlarını kazandım. İki seçenek arasında bir tercih yapmak zorunda kaldım ve üniversitemi bir yıllık dondurma kararı aldım. Bir sonraki yıl devam ettim ve mezun olup Malatya'daki hayatıma geri döndüm.

ÇOCUKLUK HAYATI

1967 yılında Malatya'nın İspendere Köyü’nden şehire göç etmiş bir ailenin çocuğuyum. O yıllar içerisinde şehir hayatı çok yaygınlaşmamış fakat artık insanlar şehirde hayatlarını çok daha rahat idame ettirecekleri kanaatindeydi. 1967/1968 yıllarında babam Malatya'ya göç etme kararı alıyor ve Malatya Belediyesinde işe giriyor. Ben de 1971 yılında Malatya'da dünyaya geliyorum. O dönem Malatya'nın Tandoğan Semti’nde ikamet ediyoruz. İnsanların en önemli eşyası olarak bilinen gelin sandığı ve bir kilim ile birlikte 1970'li yıllarda tam olarak şehir hayatımız başlamış oldu. Şehir hayatımız devam ederken bir yandan da köy hayatımız devam ediyordu çünkü köyde bulunan arazilerimizde tarım işleri devam ediyordu.

Hatırladığım kadarıyla çocukluğum dolu dolu geçti. Günümün yarısı sokakta diğer yarısı ise yaramazlık yaparak geçiyordu. İlkokul hayatım 5 yıl sürdü ve o 5 yıl içerisinde çocukluğum çok dolu geçti. Gazoz kapakları ile oynardık, bilyelerle oynardık. Yazları farklı, kışları farklı oyunlar oynardık . Ortaokul dönemlerinde ise çalışmaya başladım. Ben küçük yaşımda ekonomik özgürlüğümü kazandım. Ayakkabı boyacılığı yapardım, Malatyasporun 1.lig maçlarında su satardım, haşlanmış mısır satardım. O dönemlerde okul ihtiyaçlarımı babamın aldığını pek bilmem hep kendi ekonomik çabalarımla karşılıyordum.

AİLE HAYATI

Biz 5 kardeştik, ailenin ortanca çocuğuyum. Yaşlarımız birbirine çok yakındı fakat ortaokul dönemlerinde iş hayatı sanki başlamış gibiydi. Eğitim bir arka plandaydı, aslında herkes için öyleydi. Simit sattım, elma şekeri, tatlı sattım. Tatlı sattığım dönemde tatlı tepside kaldığında oturup ağlardım üzüntüden. Eve götürürdüm babam satın alırdı.

Bayramlar bizim için çok keyifliydi. Bayramlarda topladığımız paralar ile turlu bisikletlere binerdik çünkü bizlerde olmazdı. Şehrin ekabir aileleri diye adlandırdığımız ailelerin çocuklarında olurdu bisiklet bizde yoktu ve bisiklet bizim için büyük bir özlemdi. Bizim çocukluğumuzdu çarşı ekmeği diye adlandırdığımız fırın ekmeği lüks gibi gelirdi bizlere; evimize misafir geldiğinde o ekmek alınırdı ve biz de o ekmeği ancak o zaman yiyebilirdik. Aslında bu durum yokluk değildi. İhtiyaç duymazdık. Yazları köyde 3 ay kalıp kışlık tüketeceğimiz besinlerimizi annem hazır ederdi ve ekim ayının ortalarında tekrar Malatya'ya göç ederdik. Benim için annem ve babam çok değerli. Hatırlıyorum babamla konuşurken babam biz ne yaptık ki size diyordu ben de karşılık olarak sen bizi şehir hayatına getirdin ve aynı zamanda da köy hayatımızdan mahrum bırakmadın derdim.

Evliyim ve Allah herkesinkini bağışlasın benim de 3 evladım var. 2000 yılında evlendim hamdolsun, 20 yıldır devam etmekte. 2 erkek 1 kız evladımız var. Allah bize her şeyi verdi; vatan verdi, toprak verdi, aile verdi saygınlık ve itibar verdi ve şükür etmek insan olmanın en önemli uktesidir. Yoksa bu makam da mevki de gelir geçer.

SİYASİ HAYATI

Benim ailem de siyasetle ilgili bir aileydi tabi ben de ister istemez küçük yaşta siyaset hayatına girmiş bulundum. 1996 yılında Anavatan Partisi Gençlik Kolları Başkanlığı, 2000li yıllarda Ankara'da Gençlik Kolları Başkan Yardımcılığı yaptım. Erkan Mumcu döneminde 2002-2004 yılları arasında Malatya İl Başkanlığını görevinde bulundum. Ana vatan partisi benim için çok önemli bir partiydi. Saygıdeğer kişilerle tanışma fırsatım oldu.

2001 yılında Ak Parti kuruldu ve o dönem korkunç bir yönetim boşluğu oluştu. 3 tane oluşum vardı: libareller,milliyetçiler ve cumhuriyetçiler. Ak Parti 2001 yılının Ağustos ayından kuruldu ve insanlar için bir umut oluştu. Siyaset aslında bir umut demektir. Recep Tayyip ERDOĞAN liderlik için aday oldu ve       Ak Parti 'nin 20 yıllık serüveni başladı. Halk büyük bir teveccüh ile destek verdi. Ben o dönemde Ak Parti içinde görev yapmıyordum hala Anavatan Partisindeydim. Fakat Anavatan Partisi iyice zayıflamaya başlamıştı ve Demokrat Parti ile Anavatan Partisi bir kongrede birleşti. Ben o kongrede, Genel İdare Kurul Üyesi oldum, Malatya da bana bağlıydı. O dönem ilk başkanımız, rahmetli Özal'a karşı bilinç altında bir düşmanlık gördüm ve bunu genel başkanlığa taşıdım ve dönemin genel başkanı Hüsamettin CİNDORUK'ta da aynı düşmanlığı gördüm. Ben bir doku bütünlüğü sağlayamadım ve inanmadığım şeyi anlatmak istemediğim için görevimden istifa ettim.

2014 yılına kadar siyasetle uğraşmadım ve 2014 yılında Selahattin Bey Battalgazi Belediye Başkan adayı olunca ben de Battalgazi meclis üyesi oldum. Ak Parti içinde yeniden siyasete başlamış oldum. Üç buçuk 4 dört yıl boyunca daimi encümenlik görevinde, imar komisyonunda, Emlak İstimlak Dairesi Başkanlığı Uzlaşma Komisyonlarında çok yoğun bir şekilde çalıştım. Meclis üyeliğimin bitmesine 1 yıl kala Malatya Ticaret Borsası adaylığı önümüze geldi ve aday olduk. Rabbime şükürler olsun ki bu görevi de nasip etti ve büyük bir başarı ile seçimi kazandık. Bu süreçte kayısı işlerinde çok büyük bir başarıya ulaştık. Aslında bu başarıyı biz yapmadık; Allah bize o iradeyi verdiği için nasip oldu. Kibirden uzak bir şekilde, sorunları yetkili mecralara taşıdık ve çok iyi bir iletişim kurduk. Bu şehrin 30 yıldır konuştuğu değerli projeleri hayata geçiriyoruz. Çok iyi projeler yapabilirsiniz, başarılı olabilirsiniz fakat rahmetli Recai Kutan'ın da dediği gibi mesele hoş bir seda bırakmak.

HOBİLER

Sporda ilgim futboldu. Çocukken de bazı kulüplerde futbol oynadım. Tekvando sporu ile ilgilendim o dönemlerde siyah kuşağa kadar ilerlemiştim. Şuan ise iyi bir Malatyaspor taraftarıyım. Türkü dinlemeyi, Türk Halk Müziği dinlemeyi severim. Balık burcu biriyim duygusalım, kin gütmem, çok kırılgan bir yapım yoktur fakat kırmızı çizgileri olan birisiyim. Hayatta en sevdiğim şey bir başarıya ulaştığınızda o başarıyı insanlarda mutluluk olarak görmek.

HAYATA BAKIŞ AÇISI...

Ben saygıya hayatımda çok önem veririm. Dini hassasiyetleri olan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldik. Yüce Allah'ın kulu Hz. Muhammed'in ümmeti olarak geldik bu dünyaya hamd olsun. Gençlere tavsiyem ailesine , dinine, devletine ve milletine saygılı bir insan olmaları. Geçmişini bilen, kitap okuyan bir gençlik, ahlâki değerlerini önemseyen bir gençlik olmasını temenni ediyorum.