Malatya Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Malatya ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Oğuzhan Sadıkoğlu

4662 görüntüleme

Oğuzhan Ata Sadıkoğlu (Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı)

Doğum: 01.08.1975/Malatya

Okul: Fatih İlkokulu, Atatürk Ortaokulu, Meslek Lisesi Motor Bölümü, İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Akademisi, Açıköğretim Fakültesi İşletme Bölümü

Bulunduğu Görevler: Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeliği, Malatya Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeliği, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı(devam etmekte)

Çok küçük yaşlarda yetim kaldı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu...

Hayatın omuzlarına koyduğu büyük yük ile bugünlere geldi.

Başarmanın sırrını mücadele etmekte buldu.

Ve dediği gibi başarmak için doğru adımlar attı, samimiyetle mücadele etti.

İzlediği yolun sonunda şimdinin Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olan Oğuzhan Ata Sadıkoğlunun hayat hikayesi…

EĞİTİM HAYATI

1 Ağustos 1975 yılında Malatya’da doğdum. İlkokulu Fatih İlkokulunda, ortaokulu Atatürk Ortaokulunda okudum. Meslek lisesi motor bölümünü okuduktan sonra İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Akademisine gittim. Mezun olduktan sonra bir de Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdim.

ÇOCUKLUK HAYATI

Çocukluk hayatımı Malatya'da geçirdim. Malatya bizim vazgeçilmezimizdir. Dönem dönem şehir dışına çıktım. Şehir dışında iş yerlerimiz vardı. Küçüklüğümden beri ticaretin içindeyim diyebilirim. Üniversite ikinci sınıfta resmi şirketimizi kurduk ama öncesinde Şile pazarında kayısı alım satımı yapıyorduk. Lise döneminden beri ticaretin içindeyim. Babam ben 3 yaşındayken vefat etti; mecburen işin başında biz vardık. Küçük yaşta ticarete atılıp kendi çabalarımızla yürüdük. Kayısı alım satımdan sonra telefon işini Malatya'da ilk biz yaptık. Teknolojiyle ilgili işleri seçtik her zaman. Daha sonra ilk renkli basım gazeteyi kurduk. İlkleri yapmaya çalıştık. 17 yıl önce Çin'e gidip gelip ithalat yapıyorduk. Cep telefonu aksesuarları toptan dağıtım işlerini yaptık.

Ticaret Sanayi Odasına 25 yaşlarımdayken başladım. Meclis Üyeliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde yer aldım. En son seçimlerde de başkan seçildim. 2018 yılından bu yana Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı görevini devam ettiriyorum.

AİLE HAYATI

5 kardeşiz, benden büyük 3 ablam var. Babam erken yaşta vefat edince ailenin sorumluluğu bendeydi. 

BAŞARININ SIRRI MÜCADELE ETMEK...

Nasibinizde yoksa hiçbir şey olmaz tabi. En başta inanmak lazım; sonra doğru dürüst adımlar atmak, mücadele etmek gerek. Samimiyetle mücadele ederseniz eğer şehir sizi gördüğünde bir şekilde sizi sahipleniyor.  Bir gün sizin emeklerinizi gayretlerinizi görüp onu takdir ediyor. Kolay elde etmedim hiçbir şeyi, hep mücadele ettim. Şimdi de kendi ticaretimizden çok şehir adına mücadele ediyorum. Şehrin ekonomisini, sanayisini gelişmiş düzeye getirmeye çalışıyoruz.

HEDEFLER

Bundan sonraki hedefimiz sadece Malatya'ya hizmet etmek. Sanayisi ve ekonomisiyle ciddi bir yere getirebilirsek tek hedefimiz o. Bizler görev süresi boyunca içinde bulunduğu pozisyonda makamın hakkını vermeliyiz. Başarılı olmak amacıyla gayret göstermeli, mücadele etmeliyiz. Malatya'ya Malatyalılara tabi Malatyalı derken yıllardır burada yaşayan,  iş kurmuş çalışmış tüm insanlarımızı kastediyoruz. Ayrıştırma söz konusu bile olamaz. Bizde insanlık bulunduğu memlekete göre değil niteliğe göre olur. Malatya’ya katkı sağlayan herkes Malatyalıdır bizim için ve tüm çabamız Malatya’mız için.

HOBİLER

Önceden güreşle ilgilenirdim ama şimdileri daha çok yürüyüş gibi yormayacak sporları tercih ediyorum. İyi bir Malatyaspor taraftarıyım. Malatyasporda çok yetenekli arkadaşlarımız, kardeşlerimiz var. Onların güzel yerlere gelmesini arzu ediyorum. Elimden geldiğince Malatyaspor maçlarına da gidiyorum. Malatya TSO olarak sınırlı yetkilerimiz var ama yine de elimizden geldiğince spora destek olmaya çalışıyoruz.