Malatya Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Malatya ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Murat Tunç

3246 görüntüleme

Murat Tunç (TKDK Malatya İl Koordinatörü) 

Doğum: 07.07.1977-Malatya

Okul: Cengiz Topel İlkokulu, Fatih Ortaokulu, Fatih Lisesi, İnönü Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünü

Meslek: Kimya Mühendisi

Çocukluk ve Eğitim Hayatı

İlk, orta, lise tahsilimi Malatya’da yaptım. İlkokulu Cengiz Topel İlkokulunda bitirdim. Daha sonra Fatih Ortaokulu ve Fatih Lisesi mezunuyum. Daha sonra İnönü Üniversitesi’nde kimya mühendisliği bölümünü okudum.

Çocukluk hayatım Malatya Zafer Mahallesi’nde geçti. Çocukluk benim için çok farklıydı. Zafer Mahallesi’nde ilkokuldayken orada bir fırında yaklaşık 3-4 yıl çalıştım. O fırın orada duruyor ve şu an ekmeğimi yine o fırından alıyorum. Yaklaşık 30 yıl önce çalıştığım fırından alıyorum. Hem çalıştık hem okuduk çocukluk hayatımız bu şekilde geçti. Küçükken simit satarak başladım. Tatlı, su sattım. Suyu daha çok Malatyaspor maçları izlemek için sahada satıyordum. Sıkı bir Malatyaspor fanatiğiydim. Çocukluğumdan beri takip ederim. Paramız olduğu zaman maça gidiyorduk. Su satıyorduk parasını kazanmak için. Zaten Zafer Mahallesinde oturduğumuz için köşede cami vardı oraya duruyorduk maçın sesleriyle maçı takip ediyorduk. Ses geldiği zaman bizde orada seviniyorduk. Son 15 dakika kapılar açılırdı maçın son 15 dakikasını izleyebilmek için oraya giderdik. Okul eğer öğleden sonraysa çalışmaya sabah giderdik. Simittir, tatlıdır, sakızdır onları satmaya giderdik. 

İş Hayatı

Daha sonra fırında çalışmaya başladım hem okula gidip hem çalışıyordum. Ortaokulu okurken kendimizi daha geliştirdik. Alışveriş işlerine girdik arkadaşlarımızda. Pazara gider kayısı alıp satardık. Hem okuyorduk hem başka işlerle uğraşıyorduk. Mesela kendimize bir fotokopi yeri açtık. Telefonların meşhur olduğu zaman bir telefon yeri açtık. Arkadaşlarımızla birlikte bu işlerle uğraşıyorduk. Hiçbir zaman eğitim hayatımız tek sürmedi. Mezun olduktan sonra hayalim hep kendi işimi yapmak olduğu için özel sektör tercih ettim. Kendimi yetiştirmeyi çok istedim. Allah nasip etti Abdi İbrahim ilaç fabrikasında başladım sonra başka yere geçtim. Onun sonrasında Koruma Klor’a geçtim. Kocaeli’nde tek fabrikaydı. İkinci fabrika Hatay’da kurulurken biz kurulumunda bulunduk. O bizim için çok büyük bir şanstı. Gelişmemde çok büyük etkisi oldu. Daha sonra kamuya geçtik. Kamu biraz daha eşimin zorlamasıyla oldu eşim öğretmen. Elazığ’da çalıştım ama her zaman en büyük hedefimiz kendi memleketimize gelmekti. Malatya’ya geldik. Buraya geldikten sonra yeniden doğmuş gibi oldum. İnsanın kendi memleketine hizmet etmesi insana daha farklı haz veriyor. Orada bir taşı bir taşın üstüne koymak çok daha farklı. Burada uzman olarak başlamıştık sonra yerinde kontrol amirliği yaptım. 2016’da Allah nasip etti Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü oldum.

Aile Hayatı

Babam işçi annem ev hanımıydı. Biz 3 kardeşiz bir ablam ve bir kardeşim var. Ablam özel bir kurumda çalışıyor kardeşim bilgisayar mühendisi. Eşim öğretmen. 2006 yılında evlendik, 2 tane çocuğum var bir kız bir erkek. Babadan gelen kültürümüz çalışmaya yönelikti. Hayatta her şeyin çalışarak kazanılan bir şey olduğunu öğrendik. Öyle bir aileden geldik. İlkokul 1.sınıftan beri çalışıyorum. Allah razı olsun diyorum iyi ki o zamandan bu zamana emek vermişiz. O gün çalışıp öğrendiklerimizin meyvesini şimdi alıyoruz.  Hayatta hiçbir şey boş değil. Toplumun hayatın içerisinde olmakta en önemli eğitimlerden biri. Bize ailemiz her zaman bunu öğretti. Babam bize hep düzgün çalışmamızı tavsiye ederdi. Babamın tavsiyelerini çalışma hayatımızın içinde çok gördük.

Hayata Dair Bakış Açısı

Biz yaptığımız işi iyi ve düzgün yapmaya gayret ediyoruz. Ne kadar başarılı başarısızız insanların takdiri. Tabii ki eksikliklerimiz vardır hiçbir şey dört dörtlük değil. Yaptığınız işi severek yapınca başarılı oluyorsunuz. Eşim öğretmendir iyi bir öğretmen kendisi. İşini çok severek yapıyor. Bazen insanlar yaptıkları işten yorulup usanabiliyor. Ben daha hiç usanmadım eşimin de hiç usanacağını düşünmüyorum. Eğitimde hiç bitmez. Bir insanın hayatını değiştirebilecek ufak dokunuşları yapabilmek. Bunlar insanları heyecanlandırıyor. İşin içine kalkınma girince zaten insan heyecanlanıyor. Bir işi yaparken gerçekten onun nelere dokunabileceğine nelere etki edebileceğini düşünürseniz onu sevmeniz ve orada daha etkin olmanız kaçınılmaz oluyor. Ben çocuklarımın da böyle yetişmesini istiyorum. Çocuklarımın çalışan, üreten sevecekleri bir işi olmasını istiyorum. Gençlere tavsiyem korkmamalarını, sevdikleri bir şey varsa onun peşinden gitmelerini ve bir şekilde başarılı olabileceklerini unutmamak olduğunu söylemek istiyorum. Benim buradaki konumumu belki 20 yıl önce soracak olsanız düşünemezdim. Ama hamdolsun bugün bir ilde bir kurumun başında birçok projeyi hayata geçirmek için çaba sarf ediyoruz. Allah nasip etti inşallah bundan sonrada daha fazlasını yapmak için elimizden geleni yapacağız.