Malatya Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Malatya ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Mesut Samanlı

6606 görüntüleme

Mesut Samanlı (MHP Malatya İl Başkanı)

Doğum: 23.02.1978/Malatya

Okul: Hasan Varol İlköğretim Okulu, Akıcı Lisesi

Bulunduğu Görevler: Milliyetçi Hareket Partisi Battalgazi İlçe Başkanı, Milliyetçi Hareket Partisi Malatya İl Başkanı (devam etmekte)

Çocukluğunu sıcacık bir Mahalle Kültürü ile geçirdi.

Sporu ve sporla ilgilenmeyi hep çok sevdi.

Milliyetçi Hareket Partisi ile ortaokul yıllarında tanıştı. O zamanlardan gönülden bağlandı partiye.

Makam sever biri olmadı, tek amacı makama neler kalabileceğiydi...

Doğrulukla ve dürüstlükle yolunda yürüdü.

İşte ortaokul yıllarında başlayan Milletçi Hareket Sevdası ile şimdinin Milliyetçi Hareket Partisi Malatya İl Başkanı olan Mesut Samanlı’nın hayat hikayesi…

EĞİTİM HAYATI

23 Şubat 1978 yılında Malatya'da doğdum. İlk ve ortaokul eğitimimi Hasan Varol İlkokulu'nda tamamladım. Liseyi Akıcı Lisesi'nde okudum. Daha sonra kısa sürede iş hayatına atıldım.

Her çocuk gibi ben de küçükken futbol oynardım. Onun haricinde bir arkadaş grubumuz vardı harçlıklarımız biriktirip bir tekvando salonu ile anlaşmıştık. Oraya gidip spor yapmaya çalışıyorduk. Tekvandoda kuşak olarak değil de bireysel olarak çalışıyorduk. Yaklaşık bir buçuk sene boyunca yaptık. Sonrasında iş hayatından dolayı yarıda bırakmak zorunda kaldım. Hayatımızın uzun bir zamanı hep çalışmakla geçti; spora yer veremedik. Ama hocamızla halen görüşürüz. Şu anda kendisi Büyükşehir Belediyesi hocası aynı zamanda.

ÇOCUKLUK HAYATI

Malatyalıların bileceği tabirle Çınar Durağı'na yakın bir yerde oturuyorduk. Sonrasında İstiklal Mahallesi'nde ikamet ettik. Çocukluk hayatım o mahallelerde geçti. Şimdi Fahri Kayhan'da oturuyoruz ama mahalleyle irtibatımız kopmadı hala arkadaşlarımızla görüşmeye devam ediyoruz. Feradiye Mahallesi mahalle kültürünün yaşandığı bir mahalleydi. Herkesin kapısının açık olduğu, rahatlıkla karşı komşunun kapısına gidip salça ekmek isteyebileceğimiz rahatlıkta bir mahalle. Karşı komşunun size rahatlıkla girip çıkabileceği ev kültürlerinin olduğu bir alandı. Belki de o mahalle kültürünün son jenerasyonu bizlerdik. O yönden çok şanslı bir çocukluğumuz geçti. Belki yoksulduk ama mahallenin vermiş olduğu rahatlıkla, o kültürle mutlu bir şekilde geçtiğini söyleyebilirim.

AİLE HAYATI

Biz 8 nüfuslu bir aileydik. Babamız işçi adamdı. İşçi maaşı ile 8 nüfusa bakan babamız vardı. Biz de nasıl katkı sağlayabiliriz diye şu an gururla söyleyeceğim şekilde kardeşlerimizle beraber her fırsatta bir iş imkanı yaratıp babamıza destek olurduk. 5 erkek kardeşiz. Bir ablamız ben ortaokul yıllarındayken genç yaşta rahmetli oldu. En büyük ağabeyimiz emekli oldu diğer abilerimin hepsini kendi alanlarında çalışıyorlar.

Eşim ile 2000 yılında evlendik. 4 çocuğumuz var; üç kız bir erkek. Kızım bu sene inşallah üniversiteye gidecek; sınıf öğretmenliğini kazandı.

İŞ HAYATI

Çalışma hayatına küçük yaşlarda başladım. Ortaokul zamanlarında akşamları Bilet Parkı'na gider, numaralarla çekiliş yapar sakız satardık. Yine ortaokul lise yıllarında ayakkabı boyacılığı yaptım. Öğlene kadar okula gidip öğleden sonra boyacılık yapar ailemize katkıda bulunmaya çalışırdık.

Lisede okurken, İpaş Fabrikasında iş imkanı oluştu. Ben okulu yarıda bırakıp orada çalışmaya başladım. O dönem babam rahmetli oldu. Askere gidip geldikten sonra bu yıkılan Devlet Hastanesi'nin kantinini uzun yıllar boyunca çalıştırdık. Hastane yıkılınca arkadaşlarımla birlikte bir yemek fabrikası açtık. Bir süre orada devam ettik çalışma hayatımıza. Sonra bir anaokulu serüvenimiz oldu, şimdi de aynı şekilde devam ediyoruz. İl Başkanlığı sürecinde zaman ayırabildiğimiz kadarıyla ticarete devam ediyoruz.

STK HAYATI

Milliyetçi Hareket Partisiyle tanışmamız ortaokul yıllarında oldu. 1992 yılında ocak sorumlusu oldum. Gönlümüzdeki bu sevda o zaman yeşerdi bizde; o günden bugüne hem siyasetin hem ticaretin içinde yer almaya devam ettik. Çeşitli kademelerde siyasetin evrelerinde yer aldım. Önce Ülkü Ocakları yönetimde ve Yeşilyurt yönetiminde yer aldım. Ardından 3 yıl Battalgazi İlçe Başkanlığı yaptım. Daha sonra genel merkezimizin takdiriyle Milliyetçi Hareket Partisi Malatya İl Başkanlığı görevine atandım. Ayın 10'unda kongrelerimiz başladı. Malatya'da 6 günde 13 ilçemizde koronavirüs tedbirleri kapsamında bir kongre süreci geçirdik. Bu ay içinde de genel merkezimizin belirleyeceği bir tarihte Malatya il kongremizi yapıp bu süreci tamamlayacağız. 12 Mart 2021'de büyük kongrede Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli'yi desteklemek üzere kongre salonunda yerimizi alacağız.

28 YILLIK BİR SERÜVEN...

Dediğim gibi ortaokul yıllarında siyasetle tanıştık. Bu serüvenin tabii ki tek açıklaması davaya olan bağlılığımız, inancımız, dürüstlüğümüz. Ailem de milliyetçi bir kültüre sahip. Amcam o zamanlar Milliyetçi İşçi Sendikasının başkanıydı. Evde ülkücü hareketin varlığı olduğu için bize bu aşılandı. Bizde işin içine girince ait olduğumuz yerin burası olduğunu anladık. 92 yılında bu yana hiç bırakmadım. Kişiliğimizi, karakterimizi kaybetmeden bugünlere geldik çok şükür. Makamın bize kattığı bir heves olmadı. Biz bu makama ne katabiliriz diye ilerledik. Doğruluk ve dürüstlükle bulunduğunuz makamın hakkını vererek çalışırsanız, hizmet ederseniz gerisi Allah'ın takdiri oluyor. Allah bir şekilde önünüze açıyor. 28 yıllık bir serüven bu yani bir ömür. Ailenizden, sosyal yaşantınızdan fedakarlık yapıyorsunuz. Milliyetçi Hareket Partisinde 28 yıldır vatanımıza hizmet etmeye şanla şerefle devam ediyoruz.

HEDEFLER

Ben hayatın hiçbir evresinde kendime hedef koymadım. Amacım her zaman verilen görevi layıkı ile yapmaktı. Böyle yaptığınız zaman inanın hedefler kendiliğinden oluşuyor. İlçe Başkanıyken de bana bunu sormuşlardı ben o zaman da söyledim benim hiç bir hedefim yok. Bana bu görev verilmişse ben bu şerefli onurlu görevi en iyi nasıl yapabilirim, nasıl başarı sağlayabilirim diye uğraşırım. Bugün de İl Başkanlığı görevine laik gördüler. Nasıl partimize faydalı olabiliriz, nasıl ilimize yararlı işler yapabiliriz bunun çabasını vereceğiz. SonrasıAllah'ın takdirine bırakacağız.