Malatya Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Malatya ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Haluk Cömertoğlu

3770 görüntüleme

Haluk Cömertoğlu (Arapgir Belediye Başkanı)

Doğum: 1965/ Arapgir

Okul: Cumhuriyet İlkokulu, Arapgir Ortaokulu, Arapgir Endüstri Meslek Lisesi, Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Meslek: İş Adamı

ÇOCUKLUK HAYATI

1965 yılında Arapgir'de doğmuşum. İlkokulu Cumhuriyet İlkokulu’nda, Ortaokulu Arapgir Ortaokulu’nda okudum. Daha sonra Arapgir Endüstri Meslek Lisesi Metal İşleri Bölümü’nü okul birinciliği ile bitirdim. Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünü kazandım. Lisans eğitiminden sonra yüksek lisansımı da tamamlayarak Malatya’ya döndüm.

Arapgir'in dışında hiçbir yere gitmeye niyetim yoktu. Babamız biz küçük yaştayken gurbette memuriyet hayatını sürdüğünden bizi götürmedi. Bizi babaanneme emanet etti. Babaannem Yıldız Sarayı'nın başkomiserliğini yapmış bir alimin zevcesi olarak Osmanlı kültürü ile büyüttü bizi. Bize çerden çöpten aş yaparak hayatımızı idame ettirme ve kimseye minnet etmeme, yük olmama konusunda bir disiplinle yetiştirdi. Babamız bize tek lokma haram kazanç getirmedi. Tamamen kamu ciddiyeti ve kamu anlayışıyla memuriyetini devam ettirdi. Emekli olduktan sonra geldi ve tekrar Arapgir'de yaşamaya başladı. Tabii bu arada arazi yapısı çok olan, tarım ve hayvancılıkla uğraşan, sadece kendi ihtiyaçlarını değil çevre ihtiyaçlarını da düşünerek her şeyi kendi geleneği ile üreten bir kültürün ailesiyiz. Dolayısıyla bizim üzerimizde büyük bir yaşanmışlık var. Kazanım noktasında da 3000 yılın ortak geleneklerinin temsili var. Hem aile içerisinde muaşeret kuralları, komşuluk ilişkileri, halk kültürü, aile kültürünün sokak kültürüyle birleştiği güç olarak ilham aldığımız kültürümüzün, İslam ile mayalanmış taraflarını, en güzel örneklerini, kul hakkına saygılı yaşama eylemiyle bugünlere getirdi. Bizim yetişme tarzımız kendimize özel. 

İŞ HAYATI

Mezun olduktan sonra ticaret hayatıma başladım. Ticarette 2 yıl eğitimcilik, dershane ve dil okullarının müdürlüğü ve koordinatörlüğünü yaptım. Daha sonra 1987 yılında inşaat sektöründe inşaat malzemeleri ve yapı malzemeleri konusunda aile şirketini kurdum.

Askerlik 1989'da jandarma kumanda olarak Güneydoğu'da geçti. Askerden döndükten sonra inşaat malzemeleri sektöründe bölgesel bayiliklere dönüşen bir ticari hayat olarak devam etti.

SİYASİ HAYATI

Siyaset ile ben tanışmadım, siyaset bana bir görev olarak teklif edildi. Refah Partisi'nin özellikle Türkiye genelinde bir arayışı vardı. Yerel yönetimlerden bahsederken çok saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul gibi birçok metropolde Refah Partisi'nin yerel yönetim rüzgarı esiyordu. 1994 yılında Refah Partisi Arapgir Belediye Başkan adayı olarak seçime girdim. İkinci parti olarak da seçimi tamamladım daha sonra siyasi hayatım refah partisinde devam etti.

Kazanmak kaybetmek bizim işimiz değil gayret etmek bizim işimiz. Ben partileri araç diye görürüm beni taşıyan her aracı kullanırım. Bu anlayışla da 2009 yılında Belediye Başkan adayı olarak AK Parti'den gelen yoğun baskı ve teklif üzerine bir dönem için bir başkanlığımız başladı. Zor bir mücadeleydi ve yerleşik kültürün korunması ve geliştirilmesi, ortaya çıkan kültür mirasının ve tarihi eserlerin tekrar ihya edilmesi ve bunların fonksiyon kazanması konusunda ciddi adımlar atıldı. Ardından 2. dönem olan 2014-2019 dönemi başladı. Büyükşehir yasasıyla yapmak istediğimiz birçok proje için görev, yetki, kaynak ve sorumluluğun Büyükşehir'e verilmesine rağmen olayın üstümüze kalmış olduğu bir durum ortaya çıkardı. Bu açıdan şunu söyleyebilirim. Yasa yapmak değil yaşamak doğru, yaşanmayan hiçbir şeyin yasası uygulanabilir değildir. Arapgir oyun kurucuların yeridir, iş dünyasında karşılığı olan markaların sahibidir. Sahip olduklarını başarının doğduğu topraklara vefa borcu olarak insanların istifadesine sunan hayırseverlerin, örnek davranışların yaşandığı bir yerdir. Ben de böyle bir ilçeye hizmet etmekten, böyle bir köklü mirasın ve köklü bir geleneğin evladı olmaktan gurur duyuyorum. Bana verdiklerini bu taşıyıcılık ve temsil görevinden dolayı bugün ortaya koyduğum Şehrül Emin sıfatıyla yapmak istediklerimden dolayı Allah'a hamd ediyorum.

Ben particilik yapmam yaptıramaz kimse. Partiler demokrasinin araçlarıdır, amaçları değil. Şu an içinde bulunduğum Cumhuriyet Halk Partisi'nin istek ve beklentilerini, vizyonunu en iyi temsil eden başkan olmak için elimden geleni yapıyorum. Bir önceki iki dönemde AK parti için Adalet ve Kalkınma olduğu için, Adaletli kalkınma olduğu için elimden gelen son imkanımı kullanarak yarın son günümüz gibi çalıştım. Onun için partilere çok girmiyorum. Adalet ve Kalkınma Partisi'ni severek hizmet ettiğim gibi bugün de kimsenin karşısında değilim. AK Parti'nin seçmenlerine çok saygı duyuyorum. Çünkü ben o camianın yanında yetişmiş karakterim. Temsil kabiliyeti ve ifade gücü yüksek olan, düşünebilen bir oyun kurucu karakterim dolayısıyla bugün de Cumhuriyet Halk Partisi’ni aynı oranda seviyorum. 

AİLE HAYATI

Biz 7 kardeşiz. Kamuda çalışan iki kardeşimiz oldu. Bir büyük kardeşim emekli biri de Tapu Kadastro Teşkilatında Bölge Müdürü ve şu an genel müdürlük personeli. Bir amcamız da valiydi.

1993 yılında evlendim. 4 çocuğum var. Eşim Balıkesir'de tekstil üzerine lisans eğitimini tamamladı. Evlendikten 15-20 gün sonrada siyaset başladım ve çocuklarımızı anneleri yetiştirdi. İlk çocuğum 94 doğumlu Betül, onun bir küçüğü 98’li Halenur. Sonra arkasından Ahmet Yasin geldi niye Ahmet Yasin diye soruyorlar. Çünkü Filistin'de özgürlük mücadelesinde engelli olan yürüyemeyen bir kişiye bomba atıp paramparça etmişlerdi. İsmi Ahmet Yasin'di. Kucağıma ilk verdiklerinde adının şehitlerden olmasını istedim. Sonra Akif geldi Mehmet Akif oldu.

Baba olduğum için sesimiz yükselmez yapacağım işleri çocuklarıma danışırım. Aldığım kararlarda onlarla istişare ederim onların kararlarını önemserim. Bu konuda da pişman olmam şanslı bir aile bütünlüğüm var. Beni seven, taşıyan, beni bu günlere getiren gönülden bağlı olan bir eşe sahibim. Aile mahremiyetlerini kim ne derse desin çok önemsiyorum.

HOBİLER

Üniversite döneminde Kung fu ile uğraştım. Okul döneminde kaldı artık sadece kendimi savunmak için kullanırım; kimseyi dövmek sövmek bizim işimiz değil. Çocuklarıma da bunu öğretiyorum. Saha sporlarından da futbola düşkünler, iyi futbol oynuyorlar. Akif iyi bir voleybolcu ve okul takımında, Malatya nezdinde iyi performans sergiliyorlar. Evimizde bir de Malatyaspor'un altyapısında oynayan bir futbolcumuz var. Baldızımın oğlu. Dolayısıyla spor bizim evde legal uğraşımız.

HAYATA BAKIŞ AÇISI…

Yaptığımız işler zor, karışanımız çok. Yapmak zorunda olduğumuz işler yapamadıklarımızla yan yana koyulduğunda yapamadıklarımız ağır ve bu ağırlığı hisseden birisiyim. Tersinden düşünen birisiyim. Toplum sorumluluğunu ve toplumun toplam kalitesini dert edinerek yöneticilik profilimi ortaya koymaya çalışıyorum. Kulluk haklarını sonuna kadar saygılıyım. Size ne bedel ödetirse ödetsin karşı tarafta kin ve husumet varsa eğer bir adım sonrasında ne yapabilirim? neyi yapamadım? nasıl bunu artıya çevirebilirim arayışı var. Bu açıdan şanslı olduğumu ifade ediyorum. Bulunduğumuz dönemin imkânlarının çok fazla icraatlarının ise çok kısır olduğu konusunda kaygılarım var. Ben ekonomi bilimini aldım yüksek lisansını da bunun pazarlanması, kurumsallaşması ve markalaşması üzerine gördüm ve ben şu kadarını söylüyorum ekonominin temel değişmez bir kuralı ve tarifi var. İnsan ve insanın yaşaması için imkanları, sınırsız ihtiyaçların sınırlı kaynaklarla giderini ve tatmin olma şeklinde bir tarifi var.  Emanet bilinci ile bu işe bakıyorum. Can, mal, bilgi, dostluklar, aile… Bunların hepsi birer emanet, dolayısıyla emanetçi sıfatı ile ihanet etmeden temiz bir hayat sürdürmeye çalışıyorum.