Malatya Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Malatya ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Ercan Dağdeviren

4249 görüntüleme

Ercan DAĞDEVİREN (Malatya Emniyet Müdürü)

Doğum: 1969 Kırşehir- Karaman Benzer Köyü

Okuduğu Okullar: Benzer Köyü İlkokulu, İrfanlı Ortaokulu, Polis Koleji, Polis Akademisi

Bulunduğu Görevler: Ankara Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube, Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube, Elazığ Emniyet Müdürlüğü, Fransa-Paris UNESCO Yurtdışı Güvenlik Ataşeliği, Alanya Emniyet Müdürlüğü, Zonguldak Emniyet Müdürlüğü, Denizli Emniyet Müdürlüğü Müdür Yardımcısı, Erzincan Polis Okulu Müdürü, Balıkesir Emniyet Müdürü, Sinop Emniyet Müdürü, Malatya Emniyet Müdürü

ÇOCUKLUK VE EĞİTİM HAYATI

1969 yılında Kırşehir ili Kaman ilçesi Benzer Köyü’nde doğdum. İlkokulu köy ilkokulunda tamamladıktan sonra köye 5 km mesafede İrfanlı barajı var ortaokula orada 1980 yılında başladım. 1983 yılında ortaokulu bitirdikten sonra değişik okulların sınavlarına girdim. Ailemizin imkânsızlıklarından dolayı genellikle yatılı okulları tercih etmek zorunda kalmıştım. 1983 yılında polis kolejini kazandım. Orada eğitim ve öğretime başladım. 1983 yılından 1987 yılına kadar polis kolejinde 1 sene hazırlık okuyup 3 sene de lise kısmını tamamlamış oldum. Oradan polis memuru sıfatıyla polis akademisinde 4 yıl eğitim gördüm. Polis akademisinde eğitim görürken eşimle 1988 yılında nişanlandım ve 1989 yılında evlendim. Akademiyi bitirirken 1 yaşında kızım vardı. 

İŞ HAYATI

1981 yılında mezun olduktan sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube’de göreve başladım. Bir sene sonra da istihbarat şubeye tayin edildim. Ondan sonra müdür yardımcılığına kadar o birimde görev yaptım. Ankara’dan sonra askerliğimi Siirt ve Şırnak illerinde jandarma, komando ve asteğmen olarak tamamladım. Sonrasında askerlik dönüşü Elazığ’a şark hizmeti yapmak üzere geldim. Şark hizmeti sırasında Fransa’nın Paris şehrinde Birleşmiş Milletler Unesco’da üç sene güvenlik ataşesi görevini yürüttüm. Sonra tekrar Elazığ’a dönüp yarım kalan şark görevimi tamamladım. Oradan Antalya iline Alanya ilçesine göreve başladım. Oradan Zonguldak iline tayin oldum. Zonguldak’tan sonra Denizli iline müdür yardımcısı olarak görevlendirildim. Oradan sonra Erzincan Polis Okulu Müdürü oldum. Darbeden bir gün önce çağrılıp darbe sabahı Balıkesir Emniyet Müdürü olarak göreve başladım. Ardından Sinop Emniyet Müdürü, sonra da Malatya Emniyet Müdürü oldum. Halen burada görev yapıyorum.

AİLE HAYATI

 1989 yılında eşim ile evlendim. İki kız bir erkek çocuğum ve bir torunum var. 

ŞİİRLERLE DOLU BİR HAYAT

Ben ilkokul ve ortaokul yıllarında bir şeyler karalıyordum. Genelde yazdıklarımı saklamaz yırtıp atardım. 1983 yılında koleje girdiğimde zaman zaman şiir yazardım. Bir şiir yarışması gördüm ve “Terzi” isimli bir şiirle yarışmaya katıldım. O şiir ile yarışmada birincilik kazandım. Bize bir belge gönderdiler. O belge beni motive etti ve yazdığım şiirleri yırtmadım biriktirdim. Zonguldak iline tayin olduğumda Cihangir adında kıymetli bir dostla tanıştım. Cihangir arkadaşımız roman yazıyordu ve kendi kitabını bastırmak için benden yardım istedi. O esnada bizim şiirlerimizi kitaba dönüştürme fikri ortaya çıktı. Bizde yazdığımız şiirleri edebiyat hocalarımıza incelettik, sanatsal bir yönü var mı bastırırsak bir kitap niteliği taşır mı diye. Genel olarak bastırmamız yönünde bir fikir ortaya çıktı. Ardından “Düşünce” sonrasında da “Yeter Ki Yalan Sevme” isimli şiir kitaplarını bastırdık. Hala severek şiir yazmaya devam ediyorum. Şiirin edebiyat türleri içerisinde farklı bir yönü var, okuma yazma olmayan insanın dahi derdini kafiyeli, uyaklı, ölçülü olarak anlatabildiğini gördüm, şahit oldum. Ben de şiirlerimi genellikle halkın anlayabileceği şekilde hece vezniyle yazıyorum ama bazen serbest nazımla yazdığım şiirler de var. Bizde ki şiir merakla başlayan bir şey değil. İçimizi dökmek anlamında bizi dürten bir şey. İlham geldiği zaman içimi döktüğüm yazıları biriktirdim. 2 tane kitap ortaya çıktı. Yazmaya devam ediyorum inşallah üçüncüsünü Malatya’da yazmak nasip olur. Yazdığım her şiirin bir hikayesi var. Benim için şüphesiz en anlamlı olan beni duygulandıran anneme, babama, çocuklarıma yazdığım şiirler. Çocuklarıma doğdukları zaman yazdığım şiirler. Annemi ve babamı kaybettiğim zaman yazdığım şiirler benim için çok anlamlı.