Malatya Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Malatya ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Bülent Tüfenkçi

3215 görüntüleme

Bülent Tüfekçi (64 ve 65. Hükümette Gümrük ve Ticaret Bakanı)

Doğum: 26.04.1966/Yeşilyurt-Malatya

Okul: Yeşilyurt İmam Hatip Lisesi, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Ticaret Hukuku üzerine yüksek lisans

Meslek: Avukat

Bulunduğu Görevler: 2011-2015 AK Parti Malatya İl Başkanlığı, 25. ve 26. Dönem AK Parti Malatya Milletvekili,64 ve 65. Hükümet Gümrük ve Ticaret Bakanı

1966 yılında Yeşilyurt’un bir gece kondu mahallesinde dünyaya geldi Bülent Tüfekçi.

Çok küçük yaşlarda simit satarak çalışmaya başladı.

Yaşadığı şartlar zor olmasına rağmen okudu ve okumayı çok sevdi.

Siyasetle ilgilenen Tüfekçi eğer sabırlı olunursa şartların geliştiğini söyleyerek Türkiye’de bir ilke imza attı.

Başarılarını siyasi hayatında da gösteren Bülent Tüfekçi İl Başkanlığından direkt bakanlığa geçti.

Adım adım başarıları yakalayan Bülent Tüfekçinin hiç bilmediğiniz hayat hikayesi...

ÇOCUKLUK HAYATI

26 Nisan 1966 Yeşilyurt doğumluyum. Çocukluk hayatım o zamanlar gecekondu bölgesi olan Gedik Mahallesi'nde geçti. Yeşilyurt'tan, Adıyaman'dan ya da köylerden gelen insanların yaşadığı, imarsız şekilde şekillenen bir mahalleydi. Biz orada büyüdük. İlkokulu bitirdiğimde babam vefat etti. Ondan sonraki süreçte aileme katkı sağlamak için yaz tatillerinde sürekli çalışıyordum. Simit satmaktan seyyar satıcılığa her türlü işte çalıştım. Ortaokul ve liseyi Yeşilyurt İmam Hatip Lisesinde okudum. Bir arkadaşımla beraber okulun kantin işletmesini aldık. Yaz tatillerinde de inşaatlarda kalıpçılık yapıyorduk. Okurken çalıştığım için maddi bir zorluk çekmedim. İmam Hatip Lisesini birincilikle bitirdikten sonra Ankara Üniversite  Hukuk Fakültesine iyi bir puanla girdim. 4 senede üniversiteyi bitirdim ve yüksek lisansımı yaptım. Daha sonra Malatya'ya dönerek serbest avukatlık yaptım. Askerlik dışında Malatya'nın dışına çıkmadım. Siyaset ve vakıflarla hem üniversite hayatım boyunca hem de bitirdikten sonra ilgilendim. Çok çeşitli vakıflarda görev aldım; dolayısıyla sosyal yönden de aktif birisiydim.

AİLE HAYATI

Anadolu’da ortalama koşullarda bir ailede büyüdüm. Rahmetli babam 2 evlilik yapmış. Vefat eden eşinden olan kardeşlerimle toplam 10 kardeşiz. Kalabalık bir ailede büyüdük dolayısıyla mutluydum. Babam biz küçükken vefat etti. Babasızlığın zorluklarını yaşadık. Annemin okuma yazması yoktu ama bize bunu hissettirmemeye çalıştı. Kız kardeşim üniversiteyi bitirdi, erkek kardeşlerim üniversiteyi bitirdi. Hepimiz imkansızlıklara rağmen okuduk. Gecekonduda yetişip de  iyi üniversiteler kazanan sonra da kendi ayaklarımızın üzerinde durmaya çalışan kişiler olduk.

Eşimle 1992 yılında görücü usulü ile evlendik. Allah'a hamdolsun biri kız,  biri oğlan iki çocuğumuz var. Onlar da avukatlık mesleğini yapıyorlar.

İL BAŞKANLIĞINDAN BAKANLIĞA...

Biz okurken de siyasetin içerisindeydik. Türkiye ve Dünya meselelerine ilgimiz vardı. Kendini ifade edebilme veya bir konuda söz söyleyebilme noktasında en iyi mecra siyasettir.  Dolayısıyla kendi dünya görüşüme uygun derneklerde ve vakıflarda yer aldım. Malatya'ya, ülkeye hizmet edeceğini düşündüğümüz arkadaşlarla beraber olmaya çalıştım.

Refah Partisinin Merkez İlçe Yönetiminde görev aldım. Daha sonra Ak Partinin kurulması ile beraber Malatya teşkilatının çeşitli kademelerinde çalıştım. İl Disiplin Kurulu üyeliği, başkanlığı, Yönetim Kurulu üyeliği, İl Başkan Yardımcılığı, İl Başkanlığı sonra da Allah nasip ettiği vekillik ve bakanlık yaptım. Siyasete de üstten gelmedik belki şimdi çok arkadaşımın burun kıvırdığı bir disiplin kurulu üyeliğinden başladı. Siyasette sabır gösterirsen bazen şartlar kendiliğinden gelişebiliyor. Sonra da kimsenin tahmin etmediği şekilde Türkiye'de ilk defa İl Başkanlığından direkt bakanlığa geçen kişi oldum. Rabbim nasip etti bugün de AK Partinin yönetiminde üyeyiz. Millet ile irtibatı koparmamak lazım.

Biz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Refah Partisinde siyaset yaparken Malatya'ya geldiğinde tanıştık. Türkiye için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan büyük bir şans ve Türkiye'yi özellikle dış politikada getirmiş olduğu nokta belli. Onurlu siyasetin yolunu açtı ve siyasetiyle millete hizmet etti. Baktığımız zaman da Türkiye'yi her alanda en az 4 kat büyüttü. Bugün sağlıkta, ticarette, ihracatta geldiğimiz nokta gerçekten Türkiye'nin 2000’li yılların öncesinde yani AK Partinin kuruluşundan önceki haliyle kıyas dahi edilemez. Ak Parti bir erdemliler hareketi olarak kuruldu ve hiçbir şey eskisi gibi olmayacak diyerek yola çıktı. Bu inançla girmiş olduğu bütün seçimlerden başarıyla çıktı. Sayın Cumhurbaşkanı’mız bugün yine milletin umudu olmaya devam ediyor. Bizler de onun yanında siyaset yapmaya, ilkeler, hedefler doğrultusunda yol almaya çalışıyoruz.

BAKANLIK DÖNEMİ

Bakanlığımız döneminde Türkiye'nin her yerinde Allah'a hamdolsun ki takdir gördük. Cumhurbaşkanı’mız da bu noktada bizlere destek verdi. Allah hepsinden razı olsun. Malatya noktasında yapılanlar zaten ortada. Bunu sadece biz yaptık demek doğru değil AK Parti olarak biz yaptık diye söylüyorum. Türkiye'de lisanslı otomasyon sistemine geçiş kapıların yeniden dizaynı, dijital gümrüğün hayata geçirilmesi, gümrük muhafazanın ekipmanlarının günümüz şartlarına uygun hale getirilmesi gibi önemli başarılara imza attık. Mesela Türkiye'nin gündeminde olan 30 yıldır bekleyen çevre yolu bizim dönemimizde kamulaştırıldı. Atıl vaziyette duran bir vagon fabrikasıyine bizlerin girişimiyle Kızılay'a aldırdık. Bugün inşaat hızlı bir şekilde yürüyor. Allah'ın izniyle burada binin üzerinde insan çalışacak. Malatya için ilklerden olan bir onkoloji hastanesini rektörümüzle beraber yaptık. Bugün 210 yataklı onkoloji hastanemiz var. Şu anda hasta kabullerine başladı. Tapu binasının engellemeye çalışan arkadaşlar olmasına rağmen ihalesini yaptırdık. Selahattin Başkan'la ile birlikte takip ettiğimiz bir konuydu ve bugün SSK il binasından tutun da yeni terminal binasına kadar yaptık. Türkiye'de lisanslı depolara başladık. Kayısı, Malatya için önemli ve bugün iki tane lisansı depomuz var.

6. bölge teşviklerinin Malatya'da uygulanmasını gerçekleştirdik. Ciddi anlamda bir yatırımcı Malatya'ya çektik ve yaklaşık 17 bine yakın insanın istihdamını sağladık. Malatya'yı 6. bölge teşviklerinin içerisine ve cazibe merkezlerinin içerisine koyabilmek, Malatya için yapılan en büyük hizmetlerden birisidir. Hayvancılık ve Sera Organize Sanayi Bölgesi kuruluyor. Yine en büyük hizmetlerimizden birisi Malatya'ya ikinci üniversitenin kurulması. Malatya Turgut Özal Üniversitesine baktığınızda altında imzamız olduğunu görürsünüz. Malatya bu noktada bugüne kadar hayal ettiklerini Allah'a hamdolsun gerçekleştirdi. Bundan sonra da inşallah emin adımlarla, milletle beraber Cumhurbaşkanı'mızın önderliğinde yolumuza devam edeceğiz.

"FUTBOLUN SİYASETE KARIŞTIRILMASINA KARŞIYIM"

Ben Malatyaspor'u küçüklüğümden beri takip ediyorum. Kombine kartım var ve çoğu zaman maçları kendi yerimde taraftarlarla birlikte seyrederim. Kimse bilmez ama benim kredi kartım Malatyaspor logoludur. Malatyaspor'un kuruluşunda tüzüğün hazırlanmasında bizim emeğimiz vardır. Şu anda Divan Kurulunda da varım. İyi bir futbol seyircisiyim. Her şeyden önce ben futbolun siyasete karıştırılmasına karşı olanlardanım. Yani nasıl dinin siyasete karıştırılması hoş bir şey değilse, inancımız kendimize aitse, futbol üzerinden siyaset yapmak da doğru değil. Milletvekilliği ve bakanlığımız döneminde Malatyaspor için yaptıklarımız ortada.

HOBİLER

Maalesef özel vakit geçireceğimiz veya kendi hobilerimizi gerçekleştireceğimiz zamanlarımız yok. Çünkü siyaset koşturma gerektiriyor, insanları dinleme gerektiriyor. Dolayısıyla kendimize çok vakit ayıramıyoruz. Avukatken spor yapmayı, bahçe ile uğraşmayı, küçük el işleri yapmayı çok severdim. Ama şimdi hiç birine vakit ayıramıyorum. Gezi gruplarımız vardı; Türkiye'nin her yerini gezmiştik. Siyasete girdikten sonra daha doğrusu İl Başkanlığından sonra hiç birisini gerçekleştiremedik.