Malatya Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Malatya ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Ahmet Köse

6944 görüntüleme

AHMET KÖSE (Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları’nda CEO)

Doğum Tarihi ve Yeri: 10.06.1974 / Malatya

Okuduğu okullar: Malatya Gazi İlkokulu, Malatya Atatürk Ortaokulu, Turan Emeksiz Lisesi, Malatya Lisesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi, New York John Jay College Kriz Yönetimi Üzerine Lisans Eğitimi ve Bay Atlantic University Yüksek Lisans Eğitimi.

Bulunduğu Görevler: Bahçeşehir Basketbol Spor Kulübü As Başkanlığı, Washington DC Global Policy Institute Kurucu Üyeliği, Birleşmiş Milletler Eğitim ve Araştırma Enstitüsü (CİFAL) Türkiye Mütevelli Heyeti Üyeliği, Kadın Üniversitesi Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği, Türk Amerikan Dernekleri Çatı Kuruluşu Üyeliği…

Hayatına Dair Bilgiler

Malatya’da kerpiç yapılı bir evde dünyaya geldi.

İşçi bir baba ve ev hanımı bir annenin 4 çocuğundan biridir.

Babası, oğlunun ayağı yere basan bir birey olmasını istediği için iş hayatına çok küçük yaşlarda giriş yapmasını sağladı.

Sıra dışı bir öğrenci oluşu, onun tüm hayatında etkisini gösterdi ve başarıya giden yolda onun yardımcısı oldu.

Emniyet Müdürlüğünde başlayan profesyonel meslek yaşamındaki başarılar, onu adım adım sektöründe lider bir kurumun yöneticisi olmaya taşıdı.

Malatya’yı ve Malatyaspor’u çocukluğundan bu yana çok sevdi.

Hayatta elde ettiği başarıların ardından memleketini hiç unutmadı.

Çok sevdiği Malatya’ya karşı her daim vefakâr oldu.

Çalışmaya olan sevgisi, spora olan tutkusu ve başarıya odaklı kişiliğiyle kendini göstermesinin yanında iyi bir aile babası da olan iş insanı Ahmet Köse’nin hayat hikayesi.

Ahmet KÖSE, 10 Haziran 1974’te Malatya’da dünyaya gözlerini açan, Malatya Gazi İlkokulunda başlayan eğitim hayatını, ileriki yıllarda ABD’de devam ettiren, çalışmaktan asla vazgeçmeyen, elde ettiği başarıların onu daha da yüksek başarılar elde etmeye yönelttiği, bulunduğu konuma kendi emeği, azmi ve fedakarlıklarıyla gelen iş insanı Ahmet Köse, hayat hikayesini şu şekilde anlattı.  

ÇOCUKLUK HAYATI

10 Haziran 1974 tarihinde Malatya’nın Battalgazi İlçesi Toptaş Mahallesi’nde kerpiç yapılı bir evde,  işçi bir babanın ve ev hanımı bir annenin 4 evladından biri olarak dünyaya geldim.  Evimiz, eski sıkıyönetim komutanlığının karşısındaydı. Ben çok şanslı bir çocukluk yaşamı geçirdim aslında. Çocukluğum,  kanal boyunun bir üst sokağında geçti; Milli İstihbarat Teşkilatının şimdiki yeri, bizim futbol sahamızdı. Biz orada top oynardık. Yazın da futbol sahamıza lunapark kurulurdu ve biz de top oynamak yerine lunaparka giderdik. Mahallede, sokak kültürüyle çok güzel bir atmosferde büyüdüm. Çocukluğum, gençliğim Malatya’nın içinde dolu dolu geçti yani kısaca Malatya’nın öz çocuğuyum.

Okuduğum okullar çok güzeldi.  İlkokulu Gazi İlkokulunda,  ortaokulu ise Atatürk Ortaokulunda okudum. Ortaokul döneminde sporla çok uğraştım. Hem okul takımındaydım hem de Köy Hizmetleri Spor Kulübünde futbol oynadım. Okul takımımız, Doğu Anadolu Bölgesi şampiyonu oldu. Futbolla ve sporla ilişkim hep vardı ve halen devam etmektedir. Lise eğitimime Turan Emeksiz Lisesinde başlayıp Eski Malatya Lisesinde tamamladım. Çok haşarı, ele avuca sığmaz bir öğrenciydim. Lisenin son yılında, şu anki Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Selahattin Gürkan başkanımız, İlçe Milli Eğitim müdürüydü. Yaptığım birkaç yaramazlıktan dolayı kulağımı çekmişliği vardır. Liseden mezun olmamın ardından emniyet teşkilatının açmış olduğu sınavlara girdim ve sınavda başarılı oldum. O sırada Açık Öğretim Fakültesinde işletme bölümünü okudum. İlerleyen zamanlarda Dışişleri Bakanlığında çalışmaya başladığımda ise eğitim hayatıma Amerika Birleşik Devletlerinde devam ettim. New York’ta, lisans ve yüksek lisans eğitimi aldım. Öğrenmekten yorulmam, birçok farklı programda da sertifikam vardır.

İŞ HAYATI

Ben çok küçük yaşlarda çalışmaya başladım. Rahmetli babam çok vizyon sahibi biriydi. Her zaman ileriyi düşünen, bizi hep geleceğe hazırlamaya çalışan bir bakış açısı vardı. Bizi, ayakları yere basan bireyler olarak yetiştirmek istediğinden daha birinci sınıfta Sivas Caddesinin girişinde sol tarafta bulunan bir halı mağazasında işe başlattı. İş hayatım bu şekilde başlamış oldu. Daha sonra ayakkabıcılar çarşısında çıraklık, kalfalık yaptım. Bir süre de sürücü kursunda çalıştım.

Liseyi bitirdikten sonra çocukluk hayalim olan emniyet teşkilatının sınavlarına girdim ve göreve başladım. Uzun yıllar emniyet teşkilatında şanla ve şerefle görev yaptım. Daha sonra Dışişleri Bakanlığına geçerek ataşe olarak görev yaptım. Bu görevde de zor ve meşakkatli dönemimiz oldu. Şimdiki Moskova Büyükelçimiz Sayın Mehmet SAMSAR ile birlikte yakın çalışmalarda bulunduk; kendisi o dönem ABD’de New York Başkonsolosuydu. Ataşelikteki görevim bitmeye yakın istifa etmeye karar verdim. Devlet memurluğunu belli bir noktaya getirdiğime inandım. Kamu görevlerinde çok başarılı işler gerçekleştirmiş ve çok önemli görevlerde bulunmuş olmama rağmen özel sektörde çalışmaya karar verdim. O dönem Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumlarının sahibi, patronum, çok değerli eğitim duayeni Enver Yücel Bey ile tanıştım. Sağ olsun kendisi bana bir iş teklifinde bulundu, ben de şeref duyarak bu teklifi kabul ettim ve eğitim sektörümüzdeki yolculuğumuz başladı. Şu an anaokuldan üniversiteye, Avrupa’nın en büyük eğitim kurumu olan Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumlarının uluslararası operasyonlarının CEO’suyum.

STK HAYATI

Amerika Birleşik Devletlerinde ülkemizin tanıtımıyla ilgili ciddi bir bilgi kirliliği var. Bundan 6 yıl önce kurucumuz Enver Yücel Bey’in önderliğinde bir düşünce kuruluşu kurulması ve yine büyükelçimizin desteğiyle Türk Amerikan Yönlendirme Komitesi kurulması gündeme geldi. Oralarda ülkemizin daha doğru anlatılması için ciddi gayretlerim oldu. Birçok faaliyet ve etkinlik yaptık. Washington DC’de faaliyet gösteren Global Policy Enstitüsü’nün kurucuları arasındayım. Aynı zamanda eğitim ve araştırma ile ilgili önemli bir organizasyon olan ve başında BM Genel Sekreter Yardımcısı Nikhil Seth’in olduğu Birleşmiş Milletler Eğitim ve Araştırma Enstitüsü (CİFAL) Türkiye mütevellisi ve yönetimindeyim. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla kurulacak olan Kadın Üniversitesi Vakfının mütevellisiyim. Geçmişte Türk Amerikan Dernekleri Federasyonunda önemli görevler aldım. Özellikle ülkemizin ABD de tanıtılması lobi faaliyetlerinin yürütülmesi ile ilgili ciddi görevlerde bulundum. Türk Amerikan Çatı kuruluşunda görev aldım. Beşeri ilişkilerim de çok iyidir. Benim için Network önemli olduğundan ilişkilerimi hep sıcak tutarım. New York’ta ateşe olarak bulunduğum dönemde Brooklyn belediye başkanını Malatya’ya getirip 3-4 belediyemizle kardeş belediye yapılmasını sağladım.

AİLE HAYATI

Eşim Sibel Hanım’la 1998 yılında, Gaziantep‘te tanıştık ve evlendik. 3 evladımız var. Büyük kızım Gülcan 22 yaşında ve tıp fakültesinde 4. Sınıfta eğitim görüyor. Ortanca kızım Nisa, diş hekimliği fakültesi 2. sınıf öğrencisi, bir de 9 yaşında Sıraç adında bir oğlum var. İlkokul, orta ve lise eğitimlerini ABD’de tamamladılar. Kızlarım üniversiteyi Türkiye’de okuyunca Türkiye’ye biraz daha fazla zaman ayırmaya başladık. Biraz Amerika’da biraz Türkiye’de yaşıyoruz. Çok başarılı çocuklar, bizi hiçbir zaman utandırmadılar. Aile benim için her zaman, son derece önemlidir. Ben çok gelenekçi ve ataerkil aile yaşantısında büyüdüm. Bu gelenekçi yaşamın bana kattıkları da kısıtladığı yanları da oldu. Ben bu yapının pozitif yanlarını almakla birlikte biraz daha özgürlükçü bir aile babası olmaya çalışıyorum fakat çocuklarım benimle aynı fikirde değiller. Çok da özgürlükçü olmadığımı düşündükleri anlar var. Yoğun bir iş yaşantım olduğu için kızlarım beni affetsin, onların büyüdüklerini ben göremedim. Gece çok geç geliyordum sabah çok erken gidiyordum; onları hep uykuda sevdim. Mutlu bir ailem var. Çocuklarımı ve eşimi çok seviyorum.

“BAŞARMAK VE O BAŞARIYI KANITLAMAK GÜDÜSÜ VAR”

Sürekli olarak başarmak, kanıtlamak ve başarımı göstermek güdüsüne sahibim yoluma hep bu güdüyle devam ettim. Çok şükür ki kalkıştığım hiçbir işte başarısız olduğumu düşünmüyorum. Çünkü kafama koyduğum işe odaklanıyorum. Uyurken bile plan program yapıyorum. Bir de bu programları yaşama uygulama aşaması var. Başarı çok çalışmaktan ziyade planlı programlı çalışınca geliyor. Her şeye hayalperestlikten uzak pragmatik yaklaşıyorum. Yaptığım işi doğru anlatıyorum ve insanları ikna edebiliyorum. Üzüntüyü de sevinci de paylaşarak ilerlemek lazım. Çünkü dünyanın en güzel işini yapsanız da paylaşmayınca bir anlamı olmuyor.

HOBİLERİ…

Boş zamanım çok fazla olmuyor ancak okumak için mutlaka fırsat yaratıyorum. Bunun yanında film izlemeye de çalışıyorum çünkü filmler insanların hayal dünyasını canlı tutuyor. Onun haricinde golf oynuyorum. Her sabah profesyonel hocalarla sporum var ve yüzmeyi çok seviyorum, ailemle zaman geçiriyorum.

HAYATTAN BEKLENTİLERİ…

Hayatta sağlıktan başka bir beklentim yok. Güncel hedefim, bu çıktığım yolda Malatyaspor’u hem finansal hem de futbol kalitesi açısından Dünya standartlarında bir marka yapmak ve şirketleşmiş, borsada hissesi olan bir kulüp haline getirmektir.